Co to jest RSS?
Skrót RSS dawniej oznaczał RDF Site Summary lub Rich Site Summary. W obecnej wersji (2.0) oznacza Really Simple Syndication.Ostatnie słowo pierwotnie wiązano z licencjonowaniem materiałów obecnych w jakimś medium (na przykład gazecie, a także stronie WWW), czyli sprzedawaniem praw do publikacji komuś innemu. Teraz oznacza to najczęściej udostępnianie internautom streszczeń zawartości witryn w ramach tak zwanych kanałów RSS (RSS feeds).
Termin RSS (z ang. Really Simple Syndication – łatwa dystrybucja treści) to, oparty na języku XML, niebywale szybki i prosty sposób otrzymywania informacji (nagłowków wiadomości oraz niewielką część treści) z różnych serwisów internetowych jednocześnie. Zamiast odwiedzania poszczególnych stron, można za pośrednictwem swojego ulubionego czytnika kanałów RSS’owych otrzymywać na bieżąco informacje z serwisów internetowych udostępniających kanały RSS.
Subskrypcja kanałów jest nieznacznie podobna w swojej formie do mechanizmu newslettera, z tą jednak drobną różnicą, że strumienie wiadomości RSS są dostarczane do użytkownika w chwili ich publikacji w serwisie internetowym, a nie raz dziennie, raz w tygodniu, czy nawet raz w miesiącu jak ma to miejsce w przypadku newslettera.
Historia RRS
Technologia RSS powstała pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Ramanathan Guha, pracownik firmy Netscape, opracował bazujący na specyfikacji Resource Description Framework standard RDF Site Summary (znany jako RSS 0.9). Kilka miesięcy później Dan Libby wymyślił Rich Site Summary – RSS 0.91. Uprościł on format, usuwając z niego elementy RDF. Kiedy AOL przejął Netscape, zarzucił dalsze prace nad standardem. Z udziałem dotychczasowych twórców powstała Grupa Robocza RSS-DEV, która w 2000 r. zaprezentowała RSS w wersji 1.0 (znów opartej o RDF, ale także XML – Extensible Markup Language).
W 2002 r. pojawił się RSS 2.0 i współczesna nazwa Really Simple Syndication. Wersja ta była pierwszą stworzoną przede wszystkim w oparciu o XML. W następnych latach twórcy najważniejszych przeglądarek dopasowali swoje produkty do nowej usługi: najpierw wprowadziła ją do Firefoksa Mozilla, później Microsoft do Internet Explorera, na końcu pojawiła się w Operze. Coraz większą popularnością zaczęło cieszyć się także charakterystyczne logo RSS – białe fale radiowe na tle pomarańczowego kwadratu. Grafika została wprowadzona przez Mozillę, później przejęli ją pozostali.
Jak używać RSS?
Musisz mieć zainstalowany odpowiedni program, popularnie nazywany czytnikiem kanałów RSS (wiele z nich jest dostępnych, zupełnie za darmo w serwisie tech.wp.pl) lub przeglądarkę wspierającą kanały RSS (Firefox, Opera, Internet Explorer 7).
Często również popularne programy pocztowe – umożliwiają subskrypcję kanałów RSS (czasami jest do tego celu jednak niezbędna instalacja odpowiednich “pluginów” – sprawdź czy Twój program pocztowy wspiera kanały RSS).
Także wiele nowoczesnych urządzeń mobilnych, takich jak telefony komórkowe, PDA, smartphony, czy PSP, również posiadają wbudowany czytnik kanałów RSS – dzięki temu możesz otrzymywać bieżące informacje, z interesująych Ciebie dziedzin (np. wyniki maczów, najnowsze wiadomości z kraju i ze świata) także gdy jesteś poza miejscem zamieszkania lub poza pracą. Sprawdź czy Twoje urządzenie mobilne umożliwia subskrypcję kanałów RSS.
OPML
Spora część czytników kanalów RSS, zarówno tych programowych jak i on-line’owych, umożliwia “hurtowy” import kanałów RSS. Jest to możliwe poprzez pobranie i zaimportowanie, specjalnie przygotowanego, pliku OPML.
Gdzie znaleźć RSSy?
Kanały RSS są najczęściej używane w serwisach blogowych do publikowania najnowszych wpisów poszczególnych użytkowników – czasem oprócz tekstu zawierają multimedia. Kilka lat temu, na początku w USA, zaczęto za pomocą RSS przesyłać dane, pochodzące z największych serwisów |informacyjnych, dzięki czemu autorzy innych stron internetowych mogli zamieścić na nich automatycznie uaktualniane wiadomości. Od tego czasu pojawiają się kolejne innowacyjne zastosowania RSS, a sam format staje się coraz popularniejszy wśród internautów, ceniących sobie jego prostotę i wygodę obsługi.Na stronach internetowych, które używają technologii RSS można znaleźć niewielkie odnośniki oznaczone jako RSS, XML lub odpowiednimi znakami graficznymi, np.: , lub
RSS – technikalia
Wyróżniamy następujące rodziny RSS:
RDF Site Summary (RSS 1.x, RSS 0.90),
Rich Site Summary (RSS 0.91/RSS 0.92/RSS 0.93),
Really Simple Syndication (RSS 2.0) – obecnie najpopularniejsza.
Atom, czyli konkurencja dla RSS
RSS to nie jedyny oparty na XML-u standard syndykacji. Drugim jest opracowany w latach 2003- 2005 Atom. Miał być odpowiedzią na niedoskonałości pierwszego, występującego w wielu wersjach formatu. Zasada działania RSS i Atomu jest podobna. Użytkownik (pod warunkiem, że ma czytnik obsługujący oba standardy) nie musi nawet wiedzieć, czy dana strona oferuje RSS czy Atom.
Zarówno ten pierwszy, jak i ten drugi oznaczane są charakterystycznym, biało-pomarańczowym logiem. Mimo wielu zalet Atomu (ważnych przede wszystkim dla programistów, a nie internautów), RSS nadal dominuje.